Momentos de Madrid

Jeden den v Madridu. Říká se, že Madrid nikdy nespí. Ale to sedí na jiná města asi mnohem víc. I tady se spí a odpočívá. Jen trochu jinak.  V každou část dne je Madrid něčím jiný,  kouzelný svojí zvláštní rytmikou dne, proplétáním a splétáním všeho a všech.Staré zvyky jsou zde odolné a přizpůsobivé tomu novému, co přichází.

Nemá ve svém srdci řeku, přesto jako nekonečný proud vody míří ze všech směrů nikdy neustávající zástupy k Puerta del Sol, aby se během pár chvil ocitly někde jinde, v jiné části města, začít jiný příběh madridského dne.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJe kolem sedmi hodin ráno teplého srpnového dne. V Praze tou dobou začíná vrcholit ranní špička a je už dávno světlo. V Madridu je ještě tma doznívající noci. Linky madridského metra sice již vyjely do nového dne, ale až do devíti hodin budou mít pro Čecha nepochopitelně dlouhé intervaly.  Pár desítek minut, možná sotva půl hodiny  před sedmou, kdy město nejvíc utichne, kdy se pouliční zábava po dlouhých hodinách blíží ke svému konci, aby ji vystřídal ruch prvních aut těch, co už někam musejí. Ulice se stávají mrtvými, aby vrcholu zájmu dosáhly až někdy velmi pozdě večer.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANoc je zapomenuta. První cigareta na cestu. Několika uličkami Latinské čtvrti začít nový pracovní den.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAO hodinu později, kolem desáté,  přišel čas otevřít obchody.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

El Rastro si stále udržuje charakter autentického trhu. A přestože přitahuje turisty a nabízí se na něm i klasické turistické cetky, líbí se mi, že jako vše v Madridu dokáže snoubit do sebe všechny typy návštěvníků a nestalo se turistickým ghettem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJamonería je přesně ten typ „normálního“ podniku, který z Prahy v 90. letech v podobě bister, jídelen a automatů vymizel, aby se dnes v mnohem víc cool podobě hlavně pro hipstery vracel. V Madridu ale přečkal a je sociálním prostorem, v němž se sejdou všichni. Tedy skoro všichni kromě určitého druhu hipsterů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je kolem 20. hodiny a bulváry se začínají zaplňovat. Tak to jsme my, lidé Madridu!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mobilní nuda před začátkem kina, před začátkem čehoholiv.. je všude stejná.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERABlíží se půlnoc a zdá se, že v madridských ulicích je stále mnoho těch, kteří ještě na něco čekají a nechávají volnost tomu, co se stane. Jako třeba těchto sedm Madrileňanek.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s