Město zapomnění, (I.) útočiště

Šla zapomenout, aby objevila zapomenuté. Na památku těm, kteří varovali lidstvo před uvíznutím v mělčině myšlení.

Svět v blízké budoucnosti.  Všichni jsou šťastní, alespoň tak vypadají. Láska a studium historie je zakázáno. Dávno se přišlo na to, že obě věci odvádějí pozornost od mnohem důležitějších věcí. Čas byl redukován na současnost, spojení s minulostí bylo zničeno. Je třeba být produktivní… a vypadat šťastný. Začalo to nevinně…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vyhlášený boj s prokrastinací se zvrhl v odmítání všeho, co přivádí člověka k hlubším myšlenkám. Společně s „Hnutím za bytový minimalismus“ a youtubery prosazujících ideu, že 7 věcí k životu stačí, byly knihy prohlášeny za nežádoucí. Bylo to pro všechny úlevné. I ti z mála, co se dříve objevovali s knihou v ruce, měli problém jakoukoli knihu přečíst až do konce. Bylo stále větším podivínstvím odpojit se od rychlého tepu světa a jen tak si nerušeně číst… Ale především, nikdo to už nedokázal..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Knihy sice nebyly explicitně zakázány, ale postupně lidé ztratili odvahu být s nimi spojováni.  Ekologičtí aktivisté dosáhli jejich téměř úplné recyklace. Co mělo vést ke stále větší a větší svobodě stále většího a většího počtu lidí, vedlo k zotročení ducha všech. Poslední klikaté chodby se napřímily, poslední zákoutí zmizela. Nikdy však není možné uhasit plamen touhy po odlišném.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedna dívka byla jako ostatní, dělala vše, co měla, aby uspěla v nalinkovaně krásném životě. Když však jednoho dne objevila knihu, byla zvědavá, chtěla ji otevřít a ponořit se do jejich řádek… nikdy dřív ji to nenapadlo…, že není možné číst si knihu…Všichni o vás ví všechno a vám to nevadí, protože se v tomto světě v každém okamžiku prezentujete tím nejlepším způsobem, jaký je druhými očekáván, jen díky tomu se můžete dostat vpřed.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERADívka si poprvé v životě uvědomila, jak je zároveň těžké učinit něco, co vybočuje ze zaběhnuté každodenní banality.. Začala hledat, všímat si jiných věcí kolem sebe, nacházet je. Otevřela se před ní místa, kam nový svět nepronikl. Jednou se odvážila otevřít dveře. Našla své útočiště.

 

Verčin instagram (Veronika Švomová)

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s