Vzpomínky na lávku

Když  mosty či lávky zestárnou, když jsou vedle nich postaveny lepší, větší a širší, jsou opouštěny, život na nich umlká, ale ještě si nějakou dobu žijí svým životem,  lákají ty, kteří nechtějí co nejrychleji projet, projít, ale naopak se zastavit, možná se projít, asi s nějakým zvláštním pocitem, že právě zde, v místě starých časů, je možné zvěčnit okamžik, který bychom si přáli, aby snad nikdy nepominul. Že zde, kde již dny ubíhají pomalu, je možné zklidnit i hektičnost našich životů.

PC122791.jpg

5.jpg
Kdo bude první na konci lávky?!

Na lávce je ovšem možné provozovat i jiné věci, než tiše stát. Například ji přeběhnout. Navždy budu mít v paměti onu slavnou scénu z Truffautova filmu Jules a Jim, kde Catherine vyzve oba pány k závodu. Ten film se stal archetypem pro ztvárnění svobodného vztahu mezi ženou a mužem, ač se paradoxně obracel do minulosti. S maximálním možným povýšenectvím Truffautova ctitele se vždy při nějakém novém filmu ptám: bylo nutné to natočit, neřekl už všechno Truffaut? Vypovídá větší formální drsnost o něčem jiném? Ten poeticky krásný, příjemný Truffautův snímek přece zachycuje život v té nejryzejší drsnosti…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Když jsem přemýšlel o místě, které by v Praze mohlo odkazovat k oné filmové scéně, napadla mě okamžitě tato lávka. Ale přišlo mi skoro až bizarní chtít jít sem fotit a snažit se imitovat záběry, ke kterým je možné se maximálně méně zdařile přiblížit. Ale když jsem se dozvěděl, že lávka bude uzavřena a vybudována nová… bylo jasné, že něco nafotit  je prostě zcela nutné! Nebyl to žádný připravovaný koncept, ale zcela spontánní nápad. O to větší mám radost a hezkou vzpomínku v sobě.

 

PC122858 (1).JPG

Nezbývá než se rozloučit se zdejší lávkou, 15. 12. 2017 je ukončeno její trvání. Za několik let se vrátí nová, bezpečnější a bezbariérová, ale už ne tak krásná pro ty z nás, co chceme od lávky něco jiného, než se co nejrychleji dostat z jedné strany na druhou. 

2

Verčin instagram

 

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s