Broumovská opuštěnost

 

Také máte v úplně živé paměti francouzské město Nevers z filmu Hirošima, má láska? Nejspíš ne a pak se ptáte, jak spolu souvisí Broumov, Nevers a Hirošima.  Je to ta jedna z věcí, která mi přišla na zmíněném filmu fascinující – spojení dvou míst zcela odlišných geograficky i kulturně do jednoho příběhu skrze vynořující vzpomínky, a to nikoliv na základě objektivní skutečnosti: přijel jsem po dvaceti letech do města, kde jsem prožil své mládí… potkal jsem po dvaceti letech svoji první lásku… a všechno se mi vybavilo… nikoliv! V tom je krása lidské paměti a vůbec člověka, že nefunguje podle osvícenských škatulek, struktur a řádů, ale přemýšlí mnohem více nahodile a zmateně, překvapivě a nečekaně, schopen vždy nečekaných asociací i nápadů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Když přijedeme do města, ve kterém jsme nikdy nebyli, doléhá na nás ze všech stran spousty podnětů a pocitů, od těch negativních až po naprosté okouzlení, často se střídají podle dalších a dalších zážitků a zkušeností, které v novém prostředí zakusíme. Ale i když jsme zde nikdy nebyli, občas získáme pocit, jako by nám to bylo něčím velmi povědomé, něco, co jsme už viděli a možná dokonce zažili. Pak se takové město stane objektem naší fantazie, projektorem našich vzpomínek, které se staly někde jinde, ale mohly se klidně stát i tady, a byly by stejné. Někdy můžeme potkat i člověka, s nímž nás na první pohled nic nepojí, a přitom jsme prožili úplně to samé, jen někde úplně jinde, s někým úplně jiným.

pro blog broumov

broumov uliceProcházíme se starými uličkami Broumova, které nás navrací někam zpět… Jenže kam? Do které minulosti? Do doby komunistického režimu? To rozhodně ne, tehdy byl Broumov mnohem víc omšelý, průmyslovější, jeho minulost byla potlačena! Tak se tedy vracíme před rok 1945? Tehdy byl zas   naopak daleko výstavnější, honosnější, plný lidí a také..hodně německý. Nevracíme se do žádné konkrétní minulosti, není to připomínka „něčeho“, je to jen náš nostalgický návrat ke vzpomínkám skrytých nánosy každodennosti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVzpomínáte na dívku, co běžela po těch starých rohových schodech se zábradlím? Plna touhy být už s vámi? Tolik se od té doby stalo a změnilo. Ale vy tu po těch letech opět jste. Ona už přijít nemůže… Ale cožpak to nemůžete prožít zas znovu jen proto, že jste starší, nějakými ranami života obdaření?

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s